Izbové kvety

crepnikova-anturia-cervena-detail

  1. Izbové kvety sú ľubovoľné rastliny pestované v byte.

  2. – väčšina z nich pochádza z teplých pásem, preto vyžadujú teplo alebo vysokú vlhkosť

  3. – pestujú sa pre kvety, listy, plody alebo celkový vzhľad

  4. – z útulňujú prostredie, čistia vzduch a blahodárne pôsobia na zdravie a náladu

  5. – zvlhčujú vzduch vďaka odparovaniu vody z listov

Pôvodné druhy izbových rastlín majú zväčša krásne zelené listy. Dnešné izbové kvety sú však atraktívne odrody so žlto alebo bielo škvrnitými, strakatými, pruhovanými alebo na  okrajoch sfarbenými (t.zv. panašovanými)  listami. Takto sfarbené izbové kvety potrebujú viac svetla než čisto zelené, lebo majú v listoch menej zeleného farbiva ( chlorofylu) a na svoj rast a správny priebeh fotosyntézy tak potrebujú viac svetla. V prípade nedostatku svetla strácajú pestré sfarbenie.

Ako izbové kvety čistia vzduch?

V listoch izbových rastlín prebiehajú zložité chem. reakcie, pri ktorých zo škodlivých vzdušných plynov (formaldehyd, benzol, amoniak a acetón) vzniknú neškodné kyseliny. K rastlinám, ktoré najviac čistia vzduch patria tie, ktoré rýchlo rastú a tým vdychujú veľa vzduchu so škodlivinami. Sú to najmä : fikus, spatyphylum, zelenec, draceny, niektoré palmy.

Väčšina izbových rastlín potrebuje tzv. kľudové obdobie (najčastejšie v zime) t.zn. chlad, menej vody, menej hnojiť. Ak rastline toto obdobie narušíme, môže sa vysíliť a stáť sa ľahkou korisťou pre choroby, alebo škodcov.

Aby izbové kvety vyzerali stále pekne, zalievame ich vodou, ktorá má izbovú teplotu. Studená voda z vodovodu predstavuje pre rastliny nepríjemný šok. Ideálna ja dažďová voda (mäkká voda), ale vhodná je aj bežná voda z vodovodu, ktorú necháme odstáť, aby mala izbovú teplotu. Rosíme odvápnenou (mäkkou) vodou, čím sa vyhneme nepekným bielym škvrnám (vodný kameň).

PALMY
JUKY A DRACENY
KAKTUSY
ORCHIDEI
PAPRADE
LIANY
AZALKY a  iné kvitnúce izbovky – cyklamény, primulky, fialky, gloxínie
BROMÉLIE
CITRUSY
MÄSOŽRAVKY
KALA a ANTÚRIA
ARAUKÁRIE, CYKASY, ZAMIA

BANÁNOVNÍK

Rodinné šťastie (štestíčko)

Máte problém so škodcami, alebo chorobami izbových kvetov? Zoznam najčastejších chorôb a škodcov izbových rastlín nájdete tu.

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *