ARAUKARIE A CYKASY – pradávne rastliny

Obľúbené zvlášť v poslednej dobe, lebo majú exotický vzhľad a pripomínajú časy dinosaurov. Sú vhodné do zimných záhrad aj izieb.

CYKASY – hoci na prvý pohľad kmeňom a chocholom perovitých listov pripomínajú palmy, nemajú s nimi vôbec nič spoločné. Listy sú na dotyk omnoho tvrdšie, lesklejšie a tým trvalejšie. Ich mladé listy zatočením pripomínajú pučiace paprade.Rozdiel je však v tom, že ich listy nevyrastajú postupne, ale vždy naraz (obyčajne raz do roka) v kruhových skupinách. Ich pevné kmene sa však predlžujú veľmi pomaly a po čase vytvárajú 1 m vysoký kmeň , ktorý sa podobá na palmový. To znamená, že nepatria medzi palmy ani paprade, ale tvoria samostatnú skupinu. Aj rozmnožovanie týchto rastlín je zložité a pomalé (asi po desiatich až štyridsiatich rokoch tvoria obrovské šištice, pričom semená sa vyvíjajú 1 rok. Vyklíčenie trvá približne tiež toľko, a to je príčina vysokej ceny týchto rastlín).
Dnes voľne ešte rastú v Ázii, Austrálii a na Kube. Sú medzinárodne chránené rastliny. V obchodoch sa najčastejšie ponúka Cykas japonský – zavinutý (Cycas revoluta) a cykas indický (Cycas circinalis), z Ameriky pochádza Zamia furfuracea. Ostatné druhy sa väčšinou kúpiť nedajú.
Všetky druhy sú suchomilné a výrazne svetlomilné, preto sú ideálne pre suché mestské byty. Neznášajú priame svetlo v lete, v zime je priame svetlo podmienkou, aby nestratila listy. Ak má rastlina nedostatok svetla, tvorí dlhé riedke listy. V lete sú často prenášané von, ale musia byť náležite otužované. .Majú radi teplo, občasné poklesy k 15 °C im však neuškodia. V zime im vyhovuje 5 – 12 °C. Neznášajú trvale zamokrenú pôdu. Stačí ak ich zalejeme 1x za dva týždne a do zálievkovej vody zamiešame hnojivo pre rastliny okrasné listom. Presádza sa výnimočne na jar, pričom dávame pozor na krehké koreňe a niekoľko dní potom nepolievame.Polievame ak je povrch dostatočne suchý, zvýšime iba v čase letných horúčav.

izbova-rastlina-zamioculcas-zamiifolia
ZAMIOCULCAS – podobá sa starobylým nahosemenným rastlinám rodu Zamia, ale patrí k o niečo mladším druhom z čeľade áronovitých. Listy má veľmi lesklé, akoby naleskované. Pochádza z Afriky a má typický kožovitý vzhľad – vo všetkých častiach tela si ukladá zásoby vody.Preto sa má zalievať len málo, trvalé zamokrenie pôdy vedie k odumieraniu koreňov. Znesie skôr sucho než mokro, preto mu zďaleka nevadí ak ho majiteľ občas zabudne poliať. Je pomerne nenáročná na starostlivosť, obľubuje svetlé teplé miesta bez priameho slnečného žiarenia. Substrát má byť humózny a vlhký, hnojíme 1x za dva týždne. Od svojho uvedenia na trh v roku 1996 sa teší mimoriadnej obľube.

ARAUKARIA – ,, izbová jedlička,, – nie je ihličnan. Dorastá do výšky 2,5 m a vyhovujú jej skôr chladnejšie podmienky pri dostatku svetla. Neznáša pálivé letné slnko. Polievame až keď je povrch pôdy suchý. Pri chatrnej starostlivosti vysychajú jej spodné ramená.

JURSKÁ BOROVICA (Wollemi Pine) – bola objavená v r. 1994 v Australii. Pochádza z druhohôr, teda zrejme najstaršia rastlina na svete. Vyhynuli pred 2 mil. rokov, okrem niekoľkých jedincov v hlbokom kaňone v Národnom parku v Novom Južnom Walese v Austrálii. Vytvára niekoľko kmeňov, keď je poškodený hlavný kmeň, vedľajšie preberajú jeho funkciu. Kôra pripomína vzhľadom množstvo čokoládových bublín. Konáre pripomínajú paprade.

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *