AZALKA, CYKLAMÉN, …

Azalka (Rhododendron)– je náročná na starostlivosť, kyslomilná rastlina. Pochádzajú z Číny a Japonska, podobne ako voňavé Gardénie, vyšľachtili ich do nespočetných odrôd. Pri nedostatočne kyslom substráte vzniká chloróza listov. Potrebujú svetlo a chlad (v lete 15-18 °C, v zime 10°C). Substrát má byť vlhký, ale neznášajú premokrenie, presušenie koreňového balu zasa spôsobuje opadávanie listov a pukov. Vzduch vlhčíme rosením, nezasahujeme kvety. Kvitnú od augusta do apríla, v čase, keď ostatné rastliny oddychujú. Po odkvitnutí (od mája do septembra) môže byť v záhrade, alebo na balkóne (vtedy ju hnojíme 1x do týždňa ). Před prvými mrazmi ju dáme dovnútra a chladu, ak sa na prvých pukoch ukáže farba, umiestníme ju na svetlé stanovisko s teplotou 18°C.

Gardénia – má voňavé kvety, kvitne v lete a v jeseni. Obľubuje svetlo a hnojenie zriedeným hnojivom pre vresovité rastliny, lebo je mierne kyslomilná. Často ju napádajú vošky.

Čínska ruža (Hybiscus) – obľubuje slnečné miesta na okne, kvitne od jari do jesene, peto korunku tvarujeme v zime. Neznáša kolísanie teplôt a hnojenie pri nízkych teplotách. Polievame až keď je substrát suchý.

Vianočna hviezda (Prýštec, Euphorbia) – Pre neskúsených pestovateľov je to len sezónna rastlina. Kvitne v decembri, má výrazné červené listene, ktoré sú dekoratívne aj 2-3 mesiace. Má rada svetlo a teplo, neznáša prievan a kolísanie teplôt, takisto premokrenie. Substrát udržiavame vždy vlhký. Hnojíme 1x mesačne. Pri presádzaní zrežeme na polovicu. Má jedovatú šťavu.

Begónia – rozdeľujú sa na okrasné kvetom a listom. Vyžadujú svetlé miesto, ale nie priame slnko. Naznášajú preliatie a preschnutie, ich koreňový bal nesmie nikdy vyschnúť. Nemajú radi tvrdú vodu. Prihnojujeme na kvet.

Cyklámen perzský – volá sa aj ,, alpská fialka,, – hľuznatá rastlina, podmienky sa dajú zhrnúť aj do jedného slova – chlad (10 –15 °C). V zime má rad svetlo a chlad, v lete polotieň a chlad. Po odkvitnutí pomaly zvädne a zaschne nadzemná časť a od mája môže byť vonku. Koncom leta hľuzy vyberieme, očistíme , zasadíme znova a začíname hnojiť (1x do týždňa). Neznáša preliatie ( voda sa nesmie dostať na listy ani do srdca rastline – zahníva, najlepšie je liať vodu do misky, apo 10 minútach vyliať). V októbri postavíme na vzdušné, chladné a svetlé miesto. Pri veľmi výdatnej, alebo nepravidelnej zálievke sa tvoria kvety pod listami.

Fialka africká (Saintpaulia) – Obľubujú polotieň, v zime svetlé miesto, substrát má byť mierne vlhký, nepolievame na listy, ostávajú na nich fľaky, takisto nikdy nepoužívame hnojenie na list. Ideálna teplota je v lete 20 – 22°C, od októbra do decembra 17°C. Hnojíme od marca do septembra týždenne, od októbra do februára 1x za mesiac. Kvitnutie podporíme dodržiavaním vegetačného pokoja, vtedy málo polievame. Rozmnožuje sa jednoducho – listami – dáme ich do pohára s dreveným uhlím a zakorenia počas 4 týždňov. Ak polievame studenou vodou, na listoch sa objavujú žlté škvrny.

Streptokarp – podobne ako fialka

Gloxínia (Sinningia) – svetlo a teplomilná, neznáša priame slnko, v dobe zimného kľudu nepolievame, potom hľuzy vyberieme, očistíme a zasadíme do čerstvého substrátu, opatrne zalievame, neskôr viac a hnojíme 1x týždenne. Potrebuje vlhký vzduch a neznáša prievan.

Amarilka (Amaryllis)– má 3 vegetačné obdobia : obdobie kvitnutia (zima), obdobie rastu (jar-leto) a obdobie oddychu (jeseň). Na jar a v lete sa pestuje vonku. V jeseni je pre ňu vhodná tmavá pivnica bez zálievky. Hnojíme iba v období rastu. Sadíme do hĺbky polovice cibule a v malom črepníku, 1x polejeme. Zalievať začneme až keď sú kvetné stvoly vysoké asi 20 cm, po odkvitnutí ich odstránime, cibule sú vyčerpané a listami naberajú novú energiu (teraz hnojíme). Po posledných mrazoch ich umiestníme vonku.

Gerbera – náročná na svetlo v lete aj v zime, obľubuje veľmi svetlé a rovnomerne teplé stanovište (asi 20°C).Při častom preliatí ju napádajú hubové choroby, naopak v suchu kvety rýchlo vädnú. V zime teplota okolo 18°C a obmedzíme zálievku. Hnojíme v lete každý týždeň hnojivom na kvitnúce rastliny, v zime 1x za mesiac. Náchylná na múčnatku, pleseň sivú a jej korene sú citlivé na chlad. V zime, keď je málo svetla , rastlinám pomôže preriedenie listov.

Prvosienka (Primula)– bohatšie kvitne, ak jej včas odstraňujeme staré odkvitnuté kvety. Obľubuje svetlé a chladnejšie miesto s vysokou vlhkosťou. V skleníkoch sa pestuje při teplote okolo 12°C, prechod do izbovej teploty je často pre rastlinu šokom, rýchlo odkvitajú a vädnú. Ich kvitnutie predĺžime tým, že ich aspoň na noc dáme do chladu. Zavlažujeme do misky pod črepníkom, neznáša premočenie (vtedy mu žltnú listy, alebo hnije). V lete hnojíme každé 2 týždne, v zime 1x za mesiac.

Črepníková ruža (Rosa) – má vysoké nároky na svetlo, obľubuje teploty okolo 22 °C; cez zimu jej zabezpečíme miesto, kde nemrzne. Substrát by mal byť primerane vlhký, prihnojujeme po vypučaní výhonkou 1x za týždeň. Presádzame vo februári. Je dobré kvety odstraňovať hneď po odkvitnutí, inak ich ľahko napáda pleseň sivá. Opadávanie listov na jeseň je bežné.

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *