BROMELIE

crepnikova-guzmania-mix-2
Skoro všetky pochádzajú z tropickej a subtropickej Ameriky.Existuje veľa rôznorodých druhov, ale väčšina z nich má ružicu listov a statné farebné súkvetia, zaujímavé pre zberateľov. Sú to typické epifity – rastú v kôre stromov ako orchidei, prospieva im viac denné rosenie ako zálievka, alebo črepník môže byť postavený na vlhkom štrku, odkiaľ sa voda neustále vyparuje. Vyzerajú dobre v kvetináčoch aj v závesných košoch, alebo sa pestujú na kusoch plaveného dreva.

Epifyty – sú rastliny, ktoré žijú na vetvách a stromoch celkom bez zeminy. Na podklad sa prichytávajú iba silným koreňom, ktorý celkom stratil vyživovaciu funkciu. Tú zabezpečujú listy – živiny prijímajú zo vzduchu. Při pestovaní v byte tak môžu byť upevnené na plavenom dreve kúskom pančuchy, každý deň ich rosíme a 1x za týždeň ich ponoríme na 1/5 hod. do vody, pričom do lázne 1x za mesiac pridáme hnojivo na orchidei.

Podľa odborníkov im často vyhovuje prostredie teplých kuchýň. Medzi najznámejšie patrí Aechmea, Billbergia, Tillandsia, Guzmania, Vriesea,Cryptanthus a Ananas.
Jeden z typov, ako donútiť broméliu kvitnúť, je dať ju na dva týždne do priesvitného plastového sáčku spolu s niekoľkými zrelými jablkami. Jablká vylučujú etylén – plyn, ktorý urýchľuje dozrievanie a kvitnutie rastlín.

Umiestnenie: svetlo až polotieň (záleží od druhu), väčšina neznáša priame slnko
Teplo: Teplo
Vlhko: mierna až vysoká vlhkosť
Hnojenie: min. 1x za mesiac (záleží od druhu) hnojivom na kvitnúce izbovky
Závlaha: ak je povrch pôdy suchý
Množenie: v júli odnožami, u ananásu aj ružicami na vrchole plodov, presádzame do substrátu orchidei, lebo sú slabo kyslomilné

Aechmea – svetlo, ak je dlho v tieni stráca sivé šupiny na listoch, ktoré sú dôležité pre príjem živín a vlhkosti. V cisterne v strede ružice listov musí byť stále voda, jemne kyslomilná, používame substrát na orchidei. Kvitne aj niekoľko mesiacov, potom stará rastlina odumiera a rastú mladé.

Bilbergia – robustnejšia, svetlomilná, v cisterne voda, slabo kyslomilná . Žije ďalej aj po odkvitnutí.

Tillandsie – majú ostrokončisté listy, často skrútené a pestré súkvetia. Existujú aj druhy s cibuľami, ktoré pestujeme ako kaktusy a malé druhy so šupinatými listami, úplne ako epifyty( rosíme ich často a bohato).

Guzmania – vyžaduje svetlo až polotieň s teplotami nad 20 ºC, dôležitá vysoká vlhkosť vzduchu, zalievame do kvetináča aj ružice (v lete by mala byť vždy plná + rosíme, v zime zálievku obmedzujeme)

Vriesea – svetlo, teplo, vlhko, inak ako guzmánia

Ananassovník (Ananas comosus) – vlhko a teplo, kyslomilný, odkvitnutá rastlin odumrie. Ak je substrát veľmi vlhký, vzniká hniloba bázy rastliny. Starostlivosť jako Aechmea.