CITRUSY

Patria tu citrónovníky, pomarančovníky a mandarinkovníky a iní zástupcovia. Sú veľmi atraktívne izbové a prenosné rastliny. Majú dekoratívne lesklé listy a jemné biele kvety, ktoré šíria omamne sladkú vôňu, ešte krajšie sú v období dozrievania oranžových či žltých kvetov. Pochádzajú z južnejších krajín, ale darí sa im aj v našich podmienkach: od jesene do jari v byte alebo v zimnej záhrade, cez leto na terase, kde mimochodom tvoria príjemnú južanskú atmosféru.

Trh dnes ponúka veľké množstvo sladkoplodých aj kysloplodých druhov. Najobľúbenejšie sú limety, kalamondin (Citrofortunella) a kumkvát (Fortunella). Známe sú aj 20 cm veľké plody C. medici, alebo veľmi zvláštne plody známe ako ,,Buddhova ruka”. Niektoré z nich majú peknú kompaktnú korunu, iné musíme formovať zaštipovaním mäkkých výhonkov už v lete. Ak opadávajú listy starej rastline je potrebné vykonať hlbší rez, na prebudenie spiacich očiek.

Musíme dbať na to, aby sa im v lete na priamom slnku neprehrievali nádoby s koreňmi – tie potom nemôžu rastlinu zásobovať vodou a listy vädnú, aj keď je pôda vlhká. Keďže ťažko znášajú prudké zmeny teplôt a vzdušnej vlhkosti, sťahujeme ich v čase, keď sú rovnaké podmienky von aj dnu.

V zime teplomilné druhy postavíme na polystyrénovú podložky, aby sme ich ochránili pred spodným chladom. Obľubujú kyslejšiu vzdušnú a kyprú pôdu s obsahom keramzitu, z ktorej ľahko odtečie prebytočná voda a nenastane tak preliatie rastliny (nádoba musí mať na dne veľké otvory). Ak rastlina trpí suchom, začnú sa jej listy stáčať.
V čase kvitnutia chránime pred nečakaným ochladením a umožníme prístup včelám na opelenie.
Plody môžeme na rastline nechať do budúceho roku, ale tým brzdíme novú násadu.

Umiestnenie: Pre násadu kvetov a plodov je nevyhnutné v lete teplé a slnečné miesto na čerstvom vzduchu (terasa, balkón…), nie vyslovene pálivé slnko. V zime potrebujú svetlé miesto na okennej parapete, prip. v zimnej záhrade…
Teplo: nároky podľa druhu, zvyčajne nižšie teploty ako v lete – viď rozdelenie
Vlhko: mierna až vysoká vlhkosť
Hnojenie: Keďže sú to rastliny kyslomilnejšie, odporúča sa aj hnojivo na vresovité, alebo špeciálne pre citrusy; hnojíme od mája do septembra 2 –4x do mesiaca tekutým hnojivom, alebo pomaly rozpustným hnojivom pridaným do substrátu na začiatku vegetácie (pozor ! – neaplikovať neskoro, aby mohol nastať zimný odpočinok). V zime stačí 1x za mesiac.
Zálievka: výdatná v zime aj v lete, ale až keď je substrát suchý, pri preliati korene zahnívajú a na vednúcich vetvičkách opadávajú listy, neznášajú studenú vodu. V lete nepolievame na obed (v čase páľavy), ale ráno alebo večer.
Rozmnožovanie: semienkami (ale majú málo plodov a plodia neskoro), odrezkami (je náročný a menej úspešný), očkovaním šľachtených druhov (nádherne kvitnú a plodia)

Rozdelenie citrusov podľa nárokov na teplo:
1., zimuvzdorné – Poncirus trifoliata, Citrus ichangensis
– môžu sa pestovať pod krytom z perforovanej bublinkatej fólie vonku aj v zime, lebo znesú teploty až do –10 ºC (Poncirus údajne až –20ºC)
– pestujú sa však často v nádobách a prezimuvávajú obvykle ako chladnomilné pri teplote 5 – 10 ºC
– menej známy Poncirus by sme mali po vysadení do voľnej pôdy prvé roky chrániť zimnou prikrývkou nakopcovaním lístia a pod., lebo ich kôra na báze môže vplyvom mrazu popraskať. Je opadavý a má rád nie príliš výživnú pôdu. Dorastá do výšky 4 –5 m a rodia až staršie kusy.
2., chladnomilné pochádzajú zo subtrópov: Citrus limon (citrón), Citrus sinensis, C. reticulata, C. paradisi, C. aurantium
Fortunella, Citrofortunella
– radi prezimujú pri teplote 5 –10 ºC a nevadí im aj menej svetla
3., teplomilné –pochádzajú z trópov: Citrus aurantifolia,C. latifolia, C. medica, C. hystrix
– vyžadujú v zime svetlo a izbovú teplotu (optimálne 14 –18 ºC)