FIKUSY, ŠAFLERA a DIFENBACHIA

Sú pomerne nenáročné rastliny ozdobné listom, predstavujúce veľmi variabilnú skupinu. Možno ich pestovať vo forme stromčekov s kmienikom alebo bez, patria tu druhy previslé, malolisté aj veľkolisté.

U fikusov je veľmi efektné spletenie viacerých stoniek do kmienika – vrkoča. Odrody s panaš. listami potrebujú viac svetla.

Šaflery alebo Dáždnikové stromy majú zvláštne delené listy. Ich pomerne bujný rast môžme obmedziť pristrihovaním.

Difenbachia pochádza z Južnej Ameriky, je veľmi obľúbená dekoratívnymi listami, ale pozor musíme dať na deti v ich blízkosti: je jedovatá! a chrániť treba najmä oči a sliznicu. Keďže ich listy sú pokrýté prachom, je nutné ich čas od času osprchovať.

Umiestnenie: svetlo, polotieň, neznáša priame slnko
Teplo: mierné až teplé, neznáša výkyvy teplôt (napríklad při dverách)
Vlhko: mierna až vysoká, sú vďačné za rosenie
Hnojenie: 1x za dva týždne, v zime občas (1x za mesiac)
Zálievka: ak je povrch pôdy suchý, ale neznášajú preschnutie, pri chlade obmedziť
Množenie: vrcholovými odrezkami

Ficus – svetlo, čím teplejšie, tým musí byť vyššia vlhkosť. Panašované formy v tieni majú vyholené kmieniky. Pri slabej vzdušnej vlhkosti napádajú roztoče.
F. elastica (F. kaučukodárny), výška 3 m, veľké kožovité listy, potrebuje veľké priestory
– poznáme zelený aj panašované formy
F. lyrata (F. husľový) má veľké listy, výška cez 3 m, z afrických pralesov, vhodný aj na tmavšie stanovištia, neznáša priame slnko
F. binnendijkii – úzke dlhé listy, pripomína smutnú vŕbu alebo bambus, dnes veľmi populárny. Výška cez 2m, má rád svetlo, znáša aj malý tieň ( v tieni stráca listy). Ak je teplo a nerosíme, žltnú mu listy.
F. benjaminaF. malolistý , výška 2,2 m, drobné lístky, previslé vetvy, potrebná opora
– známa je aj panašovaná a svetlozelená forma, pri prievane a preliatí opadávajú listy
F. pumila( F. palístkovitý) , drobnolistý plazivý druh,známa je aj panašovaná forma , vhodný do polotieňa.

Schefflera – výška 1,8 m, známe sú aj rôzne panašované formy a S. ellegantissima má zelenomedené jemné listy. Obľubuje polotieň aj svetlo, nie priame slnko. Teploty by nemali klesnúť pod 15°C. Pri prelievaní má sklovité listy. V zime sa na mladých listoch objavujú škvrny.

Dieffenbachia – v rôznych panašovaných formách, má rada vlhko a polotieň, znesie aj tmavší polotieň, teplota 20 – 25°C, v zime nie menej ako 15°C. Pri suchom vzduchu rastlinu napádajú roztoče. Ak je slabo hnojená, vyhoľuje sa jej stonka z dola. Pri preliatí má zvlnené listy.

Kroton – na vyfarbenie listov potrebuje svetlo,inak v tieni listy zozelenajú, nevyhnutná vysoká vzdušná vlhkosť, bez rosenia často rastlinu napádajú roztoče.