KAKTUSY a sukulenty

izbove-rastliny-sukulenty

Pomerne ľahko sa pestujú, preto sú obľúbené aj u detí a dnes veľmi vhodné do moderných bytov so suchou a teplou klímou.. Najčastejšie pochádzajú z Mexika a Južnej Ameriky. Existuje ich niekoľko rodov a stovky druhov. Vo voľnej prírode rastú väčšinou na otvorených stanovištiach, často horského charakteru s vysokou intenzitou sln. žiarenia a dostatočným prísunom tepla počas celej vegetácie. Ak pri ich pestovaní zohľadníme tieto podmienky, dosiahneme uspokojivý rast a kvitnutie. Najviac im prospieva suchý vzduch, ale to ešte nie je dôvod, aby sme ich zanedbávali. Vynikajú neobvyklými tvarmi a nádhernými farebnými kvetmi, ktoré sa objavujú v lete.
Ich telo je vlastne premenená stonka, ktorá je zásobárňou vody, listy sú premenené na ostne. Pri manipulácii s kaktusmi musíme dávať pozor na ostré pichliače, vedia spôsobiť aj vážne zapálené poranenia.

Umiestnenie: svetlo, slnko (okenné parapety alebo skleníky), nemali by stáť ďalej ako 1 m od okna, vhodné je v lete pestovanie vonku, v období letných horúčav ich tienime, inak popálené miesta.
Teplota: Počas vegetačného rastu (IV-IX) teplo, a ak chceme, aby dobre kvitli, v zime musia mať chlad (alebo mierna teplota okolo 10 °C). Ak je v zime teplo a chýba svetlo, rastliny nemôžu nastúpiť na obdobie veg . kľudu a vysiľujú sa. V zime ich kvôli teplote radšej môžme umiestniť aj do pivnice – svetlo im nechýba, horšie je nechať ich v teple..
Avšak sú odrody (Ripsalis, Parodia, Gymnocalycium), ktoré môžu ostať na okne v teple celú zimu, potrebujú len obmedzenie zálievky.
Vlhkosť: nízka
Hnojenie: V období vegetácie 1x za 2 týždne, alebo mesačne hnojivom na kaktusy a sukulenty. V domovine rastú na pôdach pomerne bohatých na živiny.
Zálievka: zalievať až keď je povrch suchý, v zime úplne obmedziť (tzv. vegetačný kľud bez kvapky vody), pochádzajú z oblastí striedania vlhkého a suchého obdobia, preto si vytvárajú zásoby vody. Nikdy nepolievame, ak substrát ešte nevyschol!

Množenie:
1. odnožami: (stačí oddeliť od materskej rastliny a nechať zaschnúť na 2 týždne, potom vložiť do substrátu na kaktusy), niektoré stonkovými a listovými odrezkami. Potrebujú substrát priepustný s dostatkom živín.
Ak dôjde k premokreniu kaktusu a k odhnitiu koreňov, vyberieme kaktus z pôdy, odrežeme poškodenú časť, necháme zaschnúť 2 týždne a posadíme do nového substrátu.
2. Vrúbľovaním: Možno ich ako okrasné rastliny vrúbľovať na iné druhy kaktusov, vtedy sa skladajú z dvoch rozdielnych častí. Spodná časť je PODNOŽ (odolný a nenáročný kaktus) a horná časť VRÚBEĽ ( náročný alebo červené, ružové, žlté kaktusy, ktoré neobsahujú chlorofyl, nie sú schopné samostatného života).

Opuntia (Opuncia) –tvorí oválne ploské odnože.
Bradavkovec (Mammillaria) –Vhodný pre začiatočníkov, má veľa kultivarov, husto pokrytý drobnými ostňami. Má rád plné slnko, polievame až keď je zemina úplne suchá, vyhovuje mu rast aj v teplých bytoch na okne (podobne aj Ferokaktus)
Rebrovec (Echinocactus) – bežný guľatý kaktus, náročný na chlad v zime a teplo v lete, ak je tienený, stráca guľatý tvar.
Fylokaktus – obľubuje svetlé a teplé miesta, ale vyhýba sa prudkému slnku, má rád zálievku bez vápnika a v zime chladnejšie miesto, bohatá násada ružových kvetov v lete
Vianočný kaktus (Schlumbergera) – kvitne nielen na Vianoce, ale pri dobrej starostlivosti 3x do roka. Obľubuje svetlé miesto, bez priameho slnka, alebo polotieň s teplotou nad 18 ºC (v zime chladnejšia 10 –15 ºC – pri teplote nad 22 ºC netvorí kvety !), od augusta do septembra nepolievať(dôležité pre násadu kvetov), v čase kvitnutia striedmo polievať a nemeniť miesto!. Najhojnejšia zálievka má byť v letných mesiacoch. Po odkvitnutí potrebuje asi 4 týždne oddych, akonáhle sa objavia prvé puky, zálievka sa zvýši. Presádzame v marci. Rozmnožuje sa listovými odrezkami, ktoré necháme 8 dní preschnúť, potom vložíme do rašelinového substrátu. To isté platí aj pre Veľkonočný kaktus (Rhipsalodopsis).

SUKULENTY

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *