KALA, ANTÚRIA …

crepnikova-anturia-cervena-cely-kvetIch pôvodným prostredím je šero dažďového pralesa, tlejúca pôda, chránená pred slnkom klenbou lesa.
Majú zaujímavé listy a dnes veľmi obľúbené kvety – čo sú vlastne šuľkovité súkvetia ukryté v tulci. Typickým predstaviteľom je Kala a Atúria.

Antúria – kvitne takmer celý rok a kvety sú veľmi trvácne, obľubuje svetlo, vysokú vlhkosť a teplo (optimálna 20°C), nie priame slnko, neznáša teplotné výkyvy a preliatie. Najväčšia chyba při pestovaní týchto rastlín je preliatie v zime. Je jemne kyslomilná rastlina, v lete hnojíme hnojivom na kvitnúce rastliny. Při rosení sa snažíme nezasiahnuť kvety, potom sú často náchylné na plieseň.

Zantedeschia (Kala) – elegantná hľuznatá rastlina, svetlomilná, neznáša priame slnko, vhodná je mierna až vysoká vlhkosť počas vegetácie (niektoré druhy obľubujú vždy misku plnú vody, aby bola zemina vždy vlhká). Dôležité je zachovať obdobie kľudu(väčšinou v zime), kedy zálievku úplne obmedzíme.
izbova-rastlina-spatiphylum-wallisii
Spathiphyllum (Lopatkovec) – je nenáročná rastlina, ktorá na vhodnom stanovišti neustále kvitne. Je známa, ako vyznamný čistič vzduchu a znesie aj nedostatok svetla. Čo neznáša, je preliatie, pri ktorom žltnú konce listov. Jej kvety sú veľmi trvanlivé, kvitne na jar a v lete.

Ozdobné listom

Calathea – svetlo až polotieň, vysoká vlhkosť, kyslomilná

Ctenanthe (Hrebeňovka) – náročná na teplo a vysokú vzdušnú vlhkosť, svetlo až polotieň, neznáša kolísanie teplôt, kyslomilná

Stromanthus – náročný ale efektný, svetlo až polotieň, neznáša prievan

Maranta – v spánku robí pohyby, nenáročná do polotieňa a tepla, zaujímavá kresba na listoch

Alokázia (Alokacia) – A. Lowi – len v skleníkoch, lebo potrebuje celoročne teplotu nad 23°C

Agloenema – polotieň, neznáša priame slnko, teplomilná, nikdy nepoužívame lesk

Aspidistra

– nenáročná, svetlo až tieň, znáša nedostatok svetla, prievan, kolísania teploty aj sucho, nepoužívame lesk

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *