LIANY

Najčastejšie pochádzajú z tropických dažďových pralesov, kde ovíjajú kmene a vetvy stromov, aby dosiahli svetlo.Veľkolisté liany potrebujú dostatok miesta, ale úzko rastúce sú ideálne pre rôzne kúty a výklenky. V izbových podmienkach potrebujú machovú tyč, rám a vyväzovanie. U panašovaných druhov je vyfarbenie lepšie pri dostatku svetla. Nenáročné a obľúbené sú monstery a filodendróny, ktoré rýchlo vyplnia každé miesto kam ich postavíme, ale keď ich zanedbáme, vyzerajú hrozne! Ich listy sú spočiatku celistvookrajové, ale čím sú staršie a väčšie vytvárajú hlboké laloky, typické pre jednotlivé odrody.

Umiestnenie : svetlo až polotieň, nie priame slnko
Teplo: mierne teplo až teplo
Vlhkosť: mierna až vysoká vlhkosť
Hnojenie:1x za dva týždne, v zime len 2x, u kvitnúcich podľa návodu
Zálievka: ak je pôda suchá, v zime menej
Množenie: stonkové alebo vrcholové odrezky

Monstera vznešená (M. deliciosa) – je zelená aj panašovaná forma, má rada svetlé až polotienisté miesta (znesie tieň, ale má malé a vytiahnuté listy, bez vykrojenia), na priamom svetle dostáva úpal. Substrát musí byť polosuchý, neznáša preliatie a nadmerný chlad (vtedy sčernané okraje listov). Občas je potrebné umyť listy, zachytávajú prach. Rada prezimuje pri teplote 15°C(v chlade a svetle).
Často predávaná bez pôdy v HYDROPÓNII (pestovanie v roztoku so živinami), vtedy neprekoreňuje tak rýchlo a nemusí sa tak často presádzať.
Monstera obliqua – má dekoratívne podlhovastejšie listy.

Philodendron – bohaté kultivarové zastúpenie, asi najjednoduchšie pestovaná skupina rastlín v interieroch. Vyžadujú svetlo až tieň, v tieni má malé listy. Sú popínavé, ale dobre znášajú aj zrezanie, po ktorom sú umiestnené na svetle. Teploty v zime by nemali klesnúť pod 15°C. Při preliatí žltnú spodné listy.
Philodendron scandens ( F. previslý)– vyzerá ako potos, ale má väčšie listy

Potos ( Epipremnum) – minimálne 4 panašované odrody, svetlo až polotieň,teplota po celý rok by mala byť 20 -–25°C. Neznáša preliatie.
Cissus – vhodný do svetla (nie priame) až polotieňa, najčastejším problémom je múčnatke, ktorá sa vyskytuje pri preliatí a miestach s nehybným vzduchom ( je potrebné vetrať).

Syngonium – podobná filodendrónu, listy ako odtlačok stúpaje kačky, majú radi teplo a polotieň. Prospieva im časté rosenie. Často pestovaná v hydroponických nádobách. Při slabej výžive žltnú listy.

Brečtan (Hedera) – svetlo až polotieň, chladnejšie a vlhko

KVITNÚCE :

Mučenka – Passiflora, veľa odrôd, svetlo a teplo
Bugenvilea – vyžaduje veľa svetla
Stephanotis – svadobný veniec , biele puky
Hoja carnosa – Voskovka, voňavé súkvetia, je aj panašovaná
Jasminum – izbový jazmín , kvitne koncom zimy

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *