MÄSOŽRAVKY

Sú obdivované aj obávané rastliny. Vo voľnej prírode žijú často na chudobných slatinných, či močaristých pôdach, preto istú časť živín (bielkoviny) získavajú z tiel hmyzu (muchy, pavúky aj kúsky surového mäska..). Korisť chytajú a lákajú rôznym spôsobom, potom jej telo rozpustia tráviacou tekutinou a zvyšky jako priesvitné schránky ostávajú.

Napriek tomu si nesmieme predstavovať veľké množstvá, v zime dokonca ich apetít úplne klesá. V lete sú ,,hladnejšie,, viac, ak nie sú hnojené.
Základný recept na udržanie ich dobrého zdravotného stavu je – svetlo, vlhký vzduch a veľmi slabé prihnojovanie. Sú kyslomilnejšie a vyhovuje im chudobný substrát z rašeliny a piesku. Kvôli vzdušnej vlhkosti (často až 80 %) sa sadia do uzavretých nádob, ktoré nazývame kvetinové okná. Hmyzu musíme do ich vnútra ,,pomôcť,,. Zriedkakedy ich napádajú choroby a škodcovia, väčšinou hynú pri nesprávnej starostlivosti.

Umiestnenie: svetlé až tienisté miesto (podľa druhu)
Teplo: mierna až teplá
Vlhko: veľmi vysoká, dôležité zahmlievanie teplou vodou
Zálievka: používame mäkkú vodu bez obsahu vápenatých solí izbovej teploty, výborná je dažďová
Hnojenie: lapeným hmyzom sa iba prikrmujú, inak ich hnojíme slabým roztokom hnojiva na azalky v lete každých 14 dní.
Rozmnožovanie: delením, listovými odrezkami

Rosička (Drosera) – má lepkavé a lesklé chĺpky, ktorými láka hmyz, vonia za medom.Korisť sa prilepí a tak sa list stočí.

Krčiažnik (Nepenthes) – hmyz láka vôňou a farbou krčiažkov. Najlepšie sa pestuje v závesnom košíku alebo ako epifyt do konárov, vyžaduje vysokú vzdušnú vlhkosť (80% – zahmľujeme teplou vodou) a teplotu 25 °C aj vyššiu. Je svetlomilný, ale neznáša priame slnko. Svetlo je potrebné okrem uného aj na lákavé vyfarbenie krčiažkov. Teplota v noci ani v zime nesmie klesnúť pod 18 – 20°C! Do krčiažkov lejeme trochu dažďovej vody a vkladáme drobný hmyz.

Mucholapka (Dionaea ) – má typické ,, sklápacie pasce,, , ktoré sa pri podráždení zatvárajú (narobíme to často, aby sme neunavili ich sklápací mechanizmus ). Má rad nižšie teploty – v lete do 20 °C a v zime do 10 °C. Vhodná do kvetinového okna.

Saracénia (Sarracenia) – močiarna rastlina, ktorá neznáša vápnik. Je chladnomilná, prezimuje při teplote 5 °C a stačí jej miernejšia vlhkosť vzduchu. Nemusí byť v kvetinovom okne, ale v miske pod črepníkom vždy necháme asi 1 cm vody. Má výrazné duté a klzké listy, na ktorých sa šmykne korisť až dovnútra listov.