ORCHIDEA

izbova-rastlina-orchidea-phalenopsis-miniNajkrajšie z kvitnúcich rastlín. Ich pestovanie je dnes možné aj v domácich podmienkach, len je potrebné dodržať niekoľko zásad. Poznáme orchidei TERESTRICKÉ (rastúce na zemi) a EPIFYTICKÉ (rastúce na stromoch). Potrebujú špeciálnu pôdu na orchidei (kôra a rašelina).

Základné zásady pestovania:
1., nikdy nemajú stáť vo vode, po niekoľkých dňoch im zhnijú korene; rastlina má stáť v miske do polovice štrkom alebo keramzitom. Pri zálievke prebytočná voda do nich odtečie a odparovaním vzniká okolo rastliny potrebná mikroklíma.
2., Väčšina neznáša priame slnko. V letných mesiacoch ich umiestnime ďalej od okna, výnimkou je Dendrobium a rod Vanda, ktoré znášajú plné slnko.
3., Je nutné ich hnojiť : hnojivom na orchidei alebo Krystalonom na Kvet a plod, 1x za 14 dní,oplatí sa aplikovať aj na list.
4., Potrebujú rosenie celých rastlín, a to 3 –4 krát za týždeň.

Najideálnejšie je pestovať ich v zimnej záhrade, ale väčšina ľudí ich pestuje na parapetnej doske. Ich kvety na dlhých kvetných stopkách priväzujeme k opore. Hlavné tajomstvo spočíva vo výbere rastliny, lebo od toho sa odvíja rozdielna starostlivosť. Inak nie sú zvlášť náročné.

Ak je okno otočené na JUH, kde je osvetlenie väčšie, vyhovuje to odrodám Dendrobium, D.Phalaenopsis, bohato kvitnú a dobre rastú. Listy majú kožovitejšie ako ostatné orchidei. Neznášajú pálivé slnko. Potrebujú vlhko a teplo ako v skleníku. V období rastu výdatne zalievať a prihnojovať. Naopak, v období pokoja nehnojiť a orchideu udržiavať v suchšom prostredí. Zo škodcov najviac napádajú strapky a pleseň sivá.

Okná otočené na ZÁPAD a VÝCHOD, vyhovujú teplomilnejším rodom – Phalaenopsis(Lišajovec), Cattleya(Katleja) a Oncidium. Ideálna teplota pre ne je 20 stupňov, v noci 14°C, minimálna teplota je 12°C.Dôležitá je pritom vysoká vlhkosť vzduchu (asi 70%). Na dobrú násadu kvetov má vplyv vysoká vlhkosť vzduchu.. U Oncídia obdobie pokoja začína po vytvorení hľuz na báze rastliny, vtedy je potrebné udržiavať sucho a chlad. Phalaenopsis má druhy kvitnúce v lete a v zime (po odkvitnutí nastáva rozkonárovanie stonky, preto odstraňujeme iba skutočne uschnuté súkvetia). Má rád vyššie teploty, cez deň 25°C a v noci 20°C. Základy kvetov druhov kvitnúcich v zime sa vytvoria vtedy, ak ich budete pestovať asi mesiac při teplote nižšej ako 5°C. Ich najväčšími škodcami sú strapky, štítničky, roztoče a vošky. Škvrnitosť listov spôsobujú huby. Suchý vzduch zapríčiňuje deformácie listov, zmrašťovanie pripomínajúce ťahaciu harmoniku. Catleja vytvára prepychové a voňavé kvety na jar veľké až 12 cm v priemere a vyznačujú sa pestrou paletou farieb. Celková výška rastliny je len 20 cm !.

V svetlých miestnostiach, kde teplota neklesá pod 12 stupňov sa môžu pestovať rody – Paphiopedilum(Črievičkovec), Cypripedium (črievičník), Odontoglossum, Gambia, Zybopetala. Neznášajú priame slnko – už na pohľad majú mäkké listy, ktoré sa ľahko popália. Cez deň im vyhovuje teplota asi 20°C. Vodu by sme nemali liať na listy, lebo vzniká nebezpečenstvo zahnívania, vhodné je rosenie (keď chýba, častý výskyt roztočcov).

Rod Cymbídium je najmenej vhodný na prezimovanie v byte, pretože vyžaduje teplotyokolo10 – 12 °C. .Musíme im nájsť vhodnú miestnosť v byte. Odporúča sa aj po celé veg. obdobie rastliny prihnojovať hnojivom Krystalon Plod a Kvet, a to v dvojnásobnej dávke !, než uvádza výrobca, jeden až dvakrát za 14 dní . Od septembra obmedzíme zálievku na minimum, v tej dobe sa tvoria puky. Rastliny začnú kvitnúť v decembri až januári.

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *