PAPRADE

Patria k najobľúbenejším skupinám rastlín. Vynikajú nádhernými listami a schopnosťou prispôsobiť sa i menej vhodným podmienkam. Len málo rastlín znáša taký nedostatok svetla a zároveň nemajú také nároky na teplo a vlhkosť ako rastliny z dažďového pralesa.
Dnes najobľúbenejšia nefrolepka, pochádzajúca zo Sev. Ameriky, môže narásť do veľkých rozmerov, papraďorastov pod korunami iných izbových stromčekov.

Umiestnenie: polotieň až tieň, niektoré aj svetlo, ale neznášajú priame slnko. Výborným miestom v dome sú slaboosvetlené teplé kuchyne.
Teplota: mierna až teplá, väčšinou neznášajú prievan
Vlhkosť: mierna až vysoká vlhkosť
Hnojenie: 1x za dva týždne hnojivom na zel.listy alebo paprade, v zime 1x za mesiac
Zálievka: vlhko, ale väčšinou neznášajú preliatie, vždy keď je povrch pôdy suchý
Rozmnožovanie: delením trsov, výtrusmi, ktoré sa tvoria na rube listov starších rastlín

Nefrolepka ( Nephrolepis exaltata) – svetlomilný druh, dočasne znesie aj nižšiu vzdušnú vlhkosť. Neznáša blízkosť vykurovacích telies. Obľubuje kyslejšiu pôdu a hnojenie hnojivom na azalky. Pri suchom vzduchu opadávajú listy. Nepoužívame lesk na listy.

Pelea( Pellea) – malý novozélandský druh paprade, svetlomilná ,v zime má rada chlad (5 – 10°C). Nie je taká náročná na zálievku, ak preschla, zvinujú sa jej listy. Hnojíme hnojivom na paprade, nie je kyslomilná.

Adiant (Adiantum) – je citlivá na vyschnutie a obsah vápnika v pôde. Hnojíme hnojivom na azalky a presádzame do kyslejšieho substrátu. Potrebuje vlhko a vetranie, naznáša premiestňovanie a preliatie.

Slezinník (Asplenium nidus) – celistvé svetlozelené listy, zvlášť vhodná do kúpelní. Má rada teplo a vlhko a teploty (20 – 25°C), vyžaduje vysokú vzdušnú vlhkosť. Vodu lejeme aj do listového lievika. Môže sa pestovať ako epifyt na kôre stromov. Listy majú pri suchu čierne okraje, pri chlade a prievane hnedé škvrny.

Parožnatka (Platycerium) – rastie epifyticky na stromoch v trópoch v polotieni, rastie dobre v závesných košoch aj v kúpelniach bez prievanu, má radšej rosenie ako polievanie. Presádzame len občas do substrátu na orchidei. Podobne pestujeme aj Jelení jazyk (Phyllitis).

Krídelnica (Pteris) – jedna z najodolnejších papradí, vhodný polotieň , pre panašované formy svetlejšie miesta. Nepotrebuje tak často hnojiť, iba raz za 3 – 6 mesiacov.

Selaginella – má bohatovetvenú stielku so šupinovitými lístkami, vyžaduje tieň. Známa je aj svetlozelená forma a S. lepitophylla, ktorá sa kúpi ako suchá guľa, ktorá sa vlhkom otvorí a zazelená na ružicu listov.