REZ RUŽÍ

Ako strihať ruže?

Každoročne sa vykonáva JARNÝ a LETNÝ rez. Pri obidvoch platí, že ruža nezaceľuje rany takým silným a viditeľným hojivým pletivom (kalus), ako ovocné dreviny, na ruži len zaschne drevo a kôra okolo rezu. Preto režeme asi 5 – 8 mm nad zdravým púčikom, nenechávame zbytočne dlhý zvyšok, ktorý rýchlo černie a často je miestom pre vstup hubových chorôb. Tiež nesmieme výhonok rozdrviť, nožnice musíme mať ostré, pričom rezná plocha má byť mierne sklonená, aby dažďová voda nestekala cez púčik. Režeme nad zdravým a von smerujúcim púčikom, aby sme nezahusťovali ker.

JARNÝ REZ

Vykonáva sa na jar koncom marca (začiatkom apríla), po prezimovaní, teda po odstránení zimnej prikrývky, keď už pominulo nebezpečenstvo mrazivých nocí, najlepšie za podmračného alebo mrholivého počasia. Rez všetkých typov ruží začíname odstránením všetkého starého, zmrznutého a odumretého dreva. Farba kôry a dreva takýchto výhonov je hnedá a striháme až po zdravé drevo, ktoré je biele alebo belavozelené a má zelenú kôru.

Cieľ rezu :

  • upraviť tvar kra
  • dopestovať žiadanú veľkosť kvetov a čas kvitnutia
  • zmladzovanie kra, tým predlženie jeho života

Pravidlom je, že čím ker silnejšie rastie, tým menej výhonky skracujeme (6 – 10 púčikov od začiatku výhonu) – čím ker rastie slabšie, tým ponechávame kratšiu časť výhonku (2 – 4 púčiky).

Ak toto pravidlo neuplatníme:

  1. –      Silný ker skrátený na 3 očká vyženie málo veľmi silných a dlhých výhonkov s nepekným zhlukom veľkých kvetov na vrchole. Predchádzame tomu skorým zaštipnutím nápadne silného, ešte dužinatého výhonu, ktorý sa rozkonári nižšie. Tento jav sa nazýva vystreľovanie a nepôsobí na záhone pekne.
  2. – Keď slabšiemu kru ponecháme veľa púčikov, vytvára viac tenkých a slabých výhonkov s malými kvetmi a zreteľne sa vyčerpáva, často vypučia len najvyššie položené púčiky a dolná časť kra je holá.

Skorý jarný rez kvitnutie urýchľuje, naopak, neskorý odďaľuje. Keď ho uskutočníme až v strede apríla, rastliny budú už také vyvinuté, že rezom stratia veľa síl a ich vývoj sa oneskorí.  Ak nás prekvapí neskorý aprílový mráz už po vykonaní rezu a popáli mladé výhonky, skrátime ich na 12 cm a o 8 – 10 dní začnú pučať. V tom prípade sa kvetu dočkáme až koncom júna. Ruže sa vedia dobre regenerovať.

LETNÝ REZ

Vykonáva sa v lete a jeho hlavnou úlohou je podporenie tvorby ďalších kvetov. Množstvo kvetov, ktoré ker vytvorí je ale aj záležitosť odrody.
Odkvitnutý kvet spolu s 2 – 3 listami odstráňujeme ešte před úplným odpadnutím lupienkov, v čase keď stratia estetický vzhľad. Snažíme sa aby posledný ponechaný púčik na výhonku smeroval von a nezahusťoval ker. Aby sme urýchlili vypučanie tohoto púčika, opatrne odlomíme k nemu prisadnutý list aj s časťou listovej stopky, ktorý obsahuje brzdiacu látku, ktorá zabraňuje predčasnému vypučaniu.
Po odkvitnutí opakujeme letný rez opísaným spôsobom aj niekoľkokrát. Z pazúch listov vyrastú nové výhonky s rozkvitajúcimi pukmi asi o 6 týždňov. V septembri už ruže šetríme, aby drevo mohlo v pokoji vyzrieť a vedelo sa ubrániť proti mrazom.

Mnohokveté ruže po postupnom odkvitnutí orežeme od celých súkvetí nad prvým listom, výhodov sú však dnes už šľachtené odrody, ktoré sa očistia samé.

Rez popínavých ruží

Mladé výhonky nemajú obyčajne v prvom roku vôbec kvety, ale to nie je dôvod na ich hlboké zrezávanie. Chránime ich , pretože v budúcom roku na nich vyrastú krátke konáriky s kvetmi. Po 2 – 3 rokoch už tieto výhonky kvety netvoria, preto ich ako staré drevo odstraňujeme. Nad miestom očkovania z pôdy vyháňajú mladé výhonky, ktoré sú často chybne považované za vlky a sú vyrezávané. Práve oni sú prejavom zdravého rastu ruže. Nimi sa rastlina omladzuje. Preto na jar skracujeme len konce krátkych výhonkov, ktoré sú takmer vždy namrznuté a hlavný rez robíme hneď po odkvitnutí. Šetríme pri ňom všetky mladé výhonky o odstraňujeme len výhonky staršie ako 4 roky a to priamo od povrchu pôdy.Včas pri tom odstraňujeme odkvitnuté kvety, čím podporíme opätovné kvitnutie (v lete pri silnom olistení je to dosť pracné , ale efektívne, pričom sa rastliny nevyčerpávajú tvorbou plodov). Ak ker výdatne pohnojíme, môžme očakávať bujný rast.