SADENIE RUŽÍ

Kedy je lepšie vysádzať ruže?

Je lepšie vysádzať ruže na jar, alebo v jeseni?

Ruže sa vysádzajú v jeseni, pokiaľ nie je pôda zamrznutá, alebo na jar. Ak sú ruže v črepníkoch z tmavého plastu, môžu sa vysádzať aj v lete.

JESENNÉ VYSÁDZANIE RUŽÍ

Ruže vysadené v jeseni sa rýchlejšie rozrastajú a v následujúcom roku bohatšie kvitnú. Je to spôsobené tým, že už v jeseni vytvárajú jemné korene ešte pred príchodom prvých mrazov a na jar majú potom určitý náskok. Mladé korene privádzajú vlahu aj živiny a rastlina nie je vystavená nebezpečenstvu vysušujúcich jarných vetrov.

Príprava záhonu:

Záhon prerýľujeme, skypríme do hĺbky 40 cm aj viac. Pridáme kompost, hnojivo a dobre pôdu prepracujeme. Hnojivo by malo ostať v hĺbke 25cm. Záhon si môžme pripraviť aj niekoľko týždňov vopred.  Ak ruže vysadíme do čerstvo prevrstvenej pôdy, ktorá neskoršie sadá, sadence zostanú príliš vysoko a sú vystavené nebezpečenstvu zimných mrazov.

Úprava ruže pred sadením:

Pred sadením korene prezrieme, ak sú zaschnuté, ponoríme ich do vody na niekoľko hodín. Potom korene skrátime, zdravé na dĺžku 15 – 25cm, poškodené až po zdravé miesto.

Vysadenie ruže:

Jamy musia byť také veľké, aby sa do nich korene voľne uložili. Obyčajne stačia jamy s priemerom 40 a hĺbkou 40 cm. Na dno dáme kopček kompostovej zeminy (ak máme). Maštaľný hnoj ani priemyselné hnojivá pod korene nepatria! Novovysadená rastlina nesmie dostať nadbytok živín, odporúčame do pôdy primiešať pomaly rozpustné hnojivá na báze kostnej múčky (Rokosan,  Agrobiomin) alebo Veget.  Až na ďalší rok začíname s pravidelným prihnojovaním krov.
Ružu zasadíme tak, aby miesto očkovania na koreňovom krčku bolo aspoň 5cm pod povrchom pôdy. Takto chránime najcitlivejšiu časť ružového kra. Naopak, ruže nesmieme sadiť príliš hlboko, lebo potom sa korene dusia a trpia hnilobou. Zasypávame ich zeminou s dobre rozloženým kompostom. Dáme pozor, aby korene neboli uložené ostro ohnuté, lebo na takýchto miestach potom vznikajú vlky.Po naplnení jamy asi do troch štvrtín dôkladne pritlačíme kyprú pôdu, aby priľahla ku koreňom a výdatne zalejeme. Až po úplnom vsiaknutí vody pôdu doplníme – inak sa vytvorí kaša, ktorá po stvrdnutí dusí ružu. Potom nakopcujeme ornicu do výšky najmenej 25 cm.

Úprava výhonkov po vysadení:

Pri jesennom sadení zrežeme len konce poškodených výhonkov a odstránime zelené, mäkké aj príliš tenké konáriky. Ponecháme obyčajne 3 až 5 najsilnejších výhonkov, ktoré zrežeme na niekoľko púčikov až na jar! (pozri jarný rez).

Vzdialenosť vysádzania v záhone je pre veľkokveté ruže 40 – 50 cm, pre mnohokveté 30 – 40 cm a popínavé 100cm.
Nevýhodov jesenného sadenia je, že rastliny môžu byť pri silných mrazoch (v niektorých oblastiach) viac poškodené.

JARNÉ VYSÁDZANIE RUŽÍ

Ruže sadené v jari zvyčajne neskôr kvitnú, ako ruže sadené v jeseni (majú oneskorený štart). Je to spôsobené tým, že ruže sadené v jeseni stihnú ešte vytvoriť dostatok jemných korienkov, ktoré zásobujú ružu vlahou. Ak sa ruže zakúpia a vysádzajú až na jar, odpadne síce riziko zo strát, ktoré sú spôsobené mrazmi, ale je pre ne nebezpečné sucho v máji alebo v júni. V oblastiach, kde v jeseni skoro prichádzajú mrazy (vo vysokých polohách), sa odporúča vysádzať až na jar. Taktiež nevýhodou je, že aj v predaji je už menší výber odrôd.

Termín jarného sadenie ruží:

marec až apríľ. Spôsob výsadby je rovnaký, ako pri výsadbe na jeseň

Úprava výhonkov ruže:

Odstránime nepotrebné výhonky, ostatné skrátime na 3-4 púčiky, niekedy aj viac, podľa veľkosti kra (pozri jarný rez).
Vysadené kry je potrebné poriadne zaliať, aby sa voda dostala až ku koreňom. Potom navŕšime kopček vysoký asi 20 cm a po dvoch týždňoch, ho rozhrnieme tak, aby okolo kra vznikla miska.

PRESÁDZANIE STARÝCH RUŽÍ

Staršie ruže presádzame obyčajne v jeseni od konca októbra. Ruže starostlivo vyberieme z pôdy a čo najskôr ich opäť zasadíme. Korene čiastočne skrátime, vrchnú časť rastliny očistíme od chorého a zaschnutého dreva a všetkých listov. Na polovicu zrežeme všetky, posledný rok dozreté mladé výhonky. Po zasadení obvyklým spôsobom pôdu vysoko nakopcujeme a udržiavame ju stále vlhkú. Zeminu odstránime až keď vypučia nové výhonky v dĺžke niekoľkých milimetrov.
Staré ruže(aj desaťročné) obvykle rýchle rastú a kvitnú, akoby sa nič nestalo.